HC KOMETA BRNO0123Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra

18.3.2018 17:00 A tým 2017-2018 ČF4

PLAY OFF KOM – VIT 3:1: Mistr otočil čtvrtý zápas, Vítkovice se bohužel loučí

Dřeli, bojovali, věřili, ale nakonec neuspěli. Vítkovice v rozhodujícím utkání sezony – čtvrtém čtvrtfinále – otevřeli skóre, ustáli čtyři oslabení tří proti pěti, ale bylo to málo. Úřadující mistr na svém ledě otočil utkání, vítěznou a tedy postupovou branku dal symbolicky obránce Jan Štencel.

HC Kometa BrnoS nožem na krku šli hokejisté Vítkovic do čtvrtého čtvrtfinálového duelu. Zatímco Kometu dělilo od semifinále jedno vítězství, Ostravany by zaváhání stálo konec sezony. Dobře vědomi si své situace, ale také bojovní a odhodlaní, takoví šli Vítkovičtí do klíčové bitvy sezony. S uzdraveným Tyborem v sestavě i s Patrikem Bartošákem zpět mezi třemi tyčemi. V úvodu zápasu míchala kartami vyloučení. Oba týmy si hned z kraje zahrály přesilové hry, ale prvního gólu se nedočkaly. Patrik Bartošák na sobě nezdar minulého utkání nedal znát, vychytal v úvodu Haščákovu střelu, lapačkou máchl proti pokusu Hynka Zohorny. Pod tlakem byl i Marek Čiliak, především v početní výhodě ze 12. minuty. Po ní se doslova utrhl ve středním pásmu Samson Mahbod, Čiliak vyrazil kotouč před sebe na kruh, odkud nekompromisně pálil Peter Trška a odčaroval kouzlo svého někdejšího spoluhráče – 0:1. Vítkovičtí prokázali příkladnou bojovnost v obraně. Brňané samozřejmě přidali jak na důrazu, tak na kombinaci, ale ve spojení s Bartošákem hosté drželi soupeře na uzdě. V závěru první periody bylo pod Ostravany hodně horko, necelou půlminutku byli nuceni bránit se ve třech proti pěti, ale zvládli to bravurně a do přestávky odcházeli za jednobrankového vedení.

Po přestávce bylo z vítkovického pohledu nutné ustát pokračující přesilovou hru Komety. Vůbec početní výhody domácích byly alfou a omegou prostředního dějství. Ostravané i v oslabení statečně a odhodlaně bojovali. Ve 25. minutě zůstal na ledě ležet domácí Vondráček, což bylo pro Brňany dvakrát nemilé z pohledu, že v utkání nahradil Dočekala, který utrpěl v předchozím zápase zlomeninu ruky. Patrik Bartošák se překonával, výborně se stačil přesunout proti pecce Erata z pravé strany a dokázal krátce na to zasáhnout i proti hbitému Nečasovi. Vítkovičtí si své šance schovali na polovinu utkání, Slobodovu střelu Čiliak neviděl, ale instinktivně pokryl. Výtiskovu střelu tečoval Olesz, bohužel jen do tyče. Pak přišla série vyloučení na straně hostů, Kometa hrála dokonce dvakrát kratičké výhody pěti proti třem. Vítkovičtí odolávali, ale nešlo to do nekonečna. Ve 32. minutě v přesilovce zůstal Zaťovič před prázdnou bránou, Sloboda jej nedovoleně zablokoval a zabránil tím jasnému gólu. V následné početní výhodě už ale Brno udeřilo. Tomáš Vincour napálil kotouč z mezikruží a uspěl – 1:1.

Třetí třetina začala rychlým náporem Komety, kterému ale Vítkovičtí dokázali odolat. Sami pak rozjeli svou útočnou akci, Patrik Zdráhal si sjel před bránu, ale před prázdným prostorem se nedostal k zakončení, nicméně i Ostravané ukázali, že můžou zatlačit. Ve 45. minutě pálil těsně kolem Bartošáka Vondráček. Zápas se za vyrovnaného stavu zajímavě rozjížděl, jenže tento fakt neměl dlouhého trvání. Ve 46. minutě, při ponechané výhodě nastřelil Jan Hruška puk k bráně a šťastným odrazem od Jana Štencela se puk dostal do brány. Symbolicky exvítkovický Jan Štencel dokonal obrat Komety – 2:1. Vítkovice potřebovaly návrat do zápasu, ale další vyloučení je v tom srážela. Domácí počtvrté (!) v zápase hráli přesilovou hru pěti proti třem, i tu Ostravané přečkali, ale stálo je to čas i síly do závěru. V obrovském tlaku stál Martin Erat před prázdnou bránou, ale netrefil puk. Vyznamenal se také Bartošák, ale zoufale chyběl vyrovnávací gól. Ostravané si vzali oddechový čas a zkusili hru bez brankáře, bohužel neuspěli. Hned v jejím úvodu dokázal dostat Hynek Zohorna kotouč z vlastní třetiny a přes celé kluziště trefit odkrytou klec – 3:1. Kometa zpečetila obrat čtvrtého zápasu, zvítězila a otevřela brány semifinále.

Čtvrtý celek základní části – HC VÍTKOVICE RIDERA – se nečekaně rozloučil se sezonou už ve čtvrtfinále v souboji s úřadujícím mistrem.

Generali Play Off TELH 2018 – Čtvrtfinále

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Konečný stav série: 4:0

Branky: 35. Vincour (Haščák, J. Hruška), 46. Štencel (J. Hruška, R. Zohorna), 58. H. Zohorna (Krejčík, Čermák) – 14. Trška. Rozhodčí: Hodek, Šír – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:11. Využití: 1:0. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 45:22

HC Kometa Brno: Čiliak – Štencel, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs, Barinka – R. Zohorna, J. Hruška, Erat – Zaťovič, Holík, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Haščák, Čermák, Vondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška, Urbanec – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Bartovič, Mahbod, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc