Bílí Tygři Liberec0123Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra

5.3.2019 17:30 A tým 2018-2019 51

LIB – VIT 3:1: Další nezvládnutý závěr zavřel dveře šestky

Stáhli vedení, natahovali se po vítězném obratu, ale nakonec opět v závěru inkasovali a zůstali bez bodu. Hokejisté Vítkovic prohrou v Liberci definitivně ztratili naději na přímý postup do čtvrtfinále. Na ledě vedoucího celku tabulky inkasovali rozhodující branku v čase 57:45 a odpověď na ni už nenašli.

Vítkovice přijely do Liberce s vědomím, že už konečně musejí zlomit černou venkovní sérii. V opačném případě budou s největší pravděpodobností muset zapomenout na přímý postup do čtvrtfinále, přičemž ani výhra na ledě Liberce jim postup stoprocentně nezajistí. Trenéři na zápas u vedoucího týmu tabulky reagovali přeskupením sestavy především v obraně. Domácí Bílí Tygři po dvou porážkách chtěli nechat zapomenout na neúspěchy a především v posledním zápase základní části před svými fanoušky potvrdit zisk Prezidentského poháru.

Vítkovičtí začali bez bázně a už v 1. minutě se v přečíslení tří proti jednomu snažil střelou zápěstím prosadit Ondřej Roman. Bílé Tygry do útoku hnal nejproduktivnější hráč Kvapil, který se ve 3. minutě prosmýkl před bránu, ale nezakončil. Rychlý a aktivní hokej s obou stran, nicméně opticky nebezpečnější byli logicky domácí. V 9. minutě byl ve velkých problémech domácí gólman Will po střele z jízdy zpoza kruhů, kterou ještě dorážel Szturc. Více práce měl Will ve 14. minutě, když Olesz pálil po buly z voleje a Will jen tak tak vyrazil ramenem. Patrik Bartošák krátce poté, když chladnokrevně zlikvidoval únik Valského. První vyloučení utkání přišlo poté, po háčku Davida Květoně, ale mnohem zajímavější byl zárodek šarvátky mezi Szturcem a Ševcem. V přesilové hře to byl právě Ševc, který pálil z modré čáry, Filippi dorážel před Bartošákem, ale jen do tyče. Vítkovičtí oslabení ustáli, ale hry v pěti si dlouho neužili, krátce po Květoňově návratu putoval na trestnou lavici Roman. Liberec vytvořil drtivý přesilovkový vzorec, ostravská bojovnost v kombinaci s pohotovým Bartošákem přesto znovu obstáli. Sekundu před první sirénou při zakázaném uvolnění domácích zkusili hosté kulišárnu, chtěli se pokusit hrát v šesti bez brankáře, ale než celou akci vůbec zrealizovali, zastavili je sudí a nenechali je prostřídat do šesti.

Ani na úvod druhé třetiny nezaostávali hosté v aktivitě, Romanova formace dost zamotala hlavu Bílým Tygrům v jejich obranném pásmu. Liberec se neosvobodil ani za cenu zakázaného uvolnění a hned po něm okamžitě po buly pálil bez přípravy Szturc, ale Will dokázal puk vykopnout betonem. Ve 24. minutě začali směrem dopředu úřadovat domácí, v útočném pásmu nejprve nechali hodně sil, ale bylo to k něčemu dobré. Ve 25. minutě vypálil na Bartošáka Tomáš Hanousek, vítkovický gólman vyrazil puk nad sebe, ale ztratil jej z dohledu a kotouč za jeho zády padl do klece – 1:0. Bílých Tygrů byl najednou plný led. V polovině utkání si nejprve zajímavě vleže vyříkávali ve strkanici názory Květoň s Dernerem a hned na to Daniel Krenželok pálil nebezpečně ze strany na Willa. Hra se přesunula před Bartošáka a v brankovišti se strhla nefalšovaná mela, po které Jaroslav Vlach zamířil na trestnou lavici na dvě plus dvě minuty, zatímco hostující Petr Šidlík jen s jednou dvouminutovkou. Přesilová hra byla Vítkovicím ale opět spíše přítěží, Liberci se dokonce podařilo dvakrát vyvézt puk až před Bartošáka. V rovnovážném stavu ujel po křídle Tyler Redenbach, ale svůj výpad neproměnil. Ve 36. minutě zkusil podobnou akci Zachar, s tím rozdílem, že vyrazil do brejku z levé strany, projel mezi beky, ale Bartošák i tak jeho pokus vystihl. Závěr druhé periody přinesl hostům druhou početní výhodu. Znovu měli problém založit přesilovkový vzorec, když se to podařilo, byli domácí pod tlakem, Kucserova rána z první ale mířila mimo bránu. Tyborův hbitý příjezd před branku byl při zakončení zablokován a Bílí Tygři tak ustáli oslabení a mohli se vydat do přečíslení dvou proti jednomu, které za asistence Lva defenziva hostů zneškodnila.

Třetí periodu odstartovala strkanice mezi Šmídem a Schleissem, která v podstatě zastavila nástup Filippiho k brejkové situaci. Na ledě se čím dál více přiostřovalo a tvořily se dvojičky, což ale evidentně hrálo více do karet týmu, který držel vedení, tedy Liberci. Po souboji se Šmídem zůstal na ledě ležet Rastislav Dej, na vině byla rozříznutá ruka od brusle jednoho z libereckých. Ostravané nemohli pomýšlet na útok, když na trestnou lavici putoval opět Ondřej Roman. Bílí Tygři byli znovu velice aktivní jak kombinačně, tak střelecky, Bartošák byl ale s to pokrýt jejich pokusy. Jenže začínalo se zdát, že v takto vyrovnané hře budou mít Severočeši díky gólu z druhé třetiny natolik navrch, že vedení udrží. Ostravanům s ubývajícím časem nezbývalo nic jiného, než pomalu, ale jistě začít otevírat svou hru. Ve 48. minutě předvedli rychlé přečíslení útočníci Guman, Stránský a zakončující Kucsera, ale puk skončil ve Willově lapačce. Jestli chtěli Severomoravané se zápasem něco udělat, potřebovali využít výhodu z 50. minuty. Na hrot přesilovkového vzorce se postavil v tomto utkání na pozici sedmého beka hrající Blaž Gregorc. Ostravané se vyrovnání dočkali, Jakub Lev se z levé strany trefil přímo do Willova růžku – 1:1. Martin Ševc se vrátil z trestné lavice, ale hned po následném dohrání střelce branky se na ni vrátil. Asi největší šancí této výhody byla rána Tršky s tečí Olesze, ale Will šikovně skryl puk v lapačce, čímž Ostravané znovu přišli o momentální převahu a možnost zlomit utkání ve svůj prospěch. Rychlá přetahovaná, rozkouskovaná šarvátkami a souboji, takový byl závěr třetí třetiny. Liberec při hře čtyř proti čtyřem špatně střídali a bylo jich na ledě pět, takže Ostravané se dočkali pozdní přesilovky čtyř proti třem. Operovali v pásmu, kombinovali, dvě střely Lva ale byly zblokovány, Roman mířil mimo. Pokračovala výhoda pěti proti čtyřem. Petr Jelínek ve vlastním oslabení vyvezl kotouč do útočného pásma a z ostrého úhlu možná jen tak na zdař bůh vystřelil.. a uspěl – 2:1. Dvě minuty do konce utkání byly pro Vítkovické hrozivě málo, tedy zdálo se. Minutu před třetí sirénou ale po vyhození puku mimo kluziště přišel další trest pro domácí a byla z toho power play Vítkovic šesti proti čtyřem. Bílí Tygři si dění na ledě pohlídali, v klidu, navíc Jaroslav Vlach z otočky trefil prázdnou klec a pojistil výhru – 3:1. Nula bodů na vítkovické konto znamenalo, že v kombinaci výhry Olomouce Ostravanům definitivně utekla šestka a do čtvrtfinále si budou muset proklestit cestu přes předkolo. Na poslední kolo základní části v pátek připadá úkol rozhodnout, z jakého místa a na jakého soupeře Vítkovičtí v bitvě na tři výhry narazí.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Byl to vyrovnaný zápas po celých šedesát minut. Narazili jsme na organizovaného a urputného soupeře. V první polovině utkání jsme byli mírně lepší, ve druhé polovině nás ale Vítkovičtí hned několikrát zavřeli v pásmu. Po soupeřově vyrovnání to volalo dokonce po dalším gólu na jeho straně. V závěru se ale štěstí přiklonilo na naši stranu a vyrovnanou bitvu jsme šťastně vyhráli.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Utkání splnilo má osobní očekávání. Oproti poslednímu zápasu loňské sezóny jsme si s Libercem vyměnili role a podobně to také dopadlo, Bílí Tygři v boji o Prezidentský pohár, my o šestku. Pro takové zápasy svoji práci dělám. Totální emoce a nasazení srovnatelné s play-off. Domácí byli v první polovině utkání lepší, my jsme se jim později vyrovnali. Dopadlo to, jak to dopadlo. Stejný scénář, jako loni, když jsme Tygry poslali do předkola.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 25. Hanousek (Birner), 58. Jelínek, 60. J. Vlach – 52. Lev (Schleiss, Gregorc). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:6. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 5 991. Střely na branku: 27:23

Bílí Tygři Liberec: Will – Derner, Kolmann, Šmíd, Hanousek, Ševc, Havlín – Birner, Hudáček, Ordoš – Kvapil, Filippi, Lenc – Krenželok, Jelínek, Zachar – J. Vlach, Redenbach, Valský – Lakatoš

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrabal, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Mrázek, Gregorc – Olesz, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – Szturc, Poletín, D. Květoň – Kucsera, Š. Stránský, Guman