HC VÍTKOVICE RIDERA1225Výhra
PSG Berani Zlín0000Prohra

1.12.2017 17:30 A tým 2017-2018 27

VIT – ZLN 5:0: Odplata v podobě bůra. Vítkovice rozdrtily Zlín

Trenér Jakub Petr jasně před utkáním se Zlínem řekl, že za vyhrocené utkání z ledu Beranů a zranění Deje se v Ostravě nechce mstít pěstmi, ale jednoznačným vítězstvím. Jak kouč zavelel, tak mužstvo udělalo. Modro-bílí nepustili soupeře téměř k ničemu, udrželi čisté konto a výhrou 5:0 upevnili místo v první pětce. Po duelu přišla zajímavá výměna názorů na tiskové konferenci mezi trenéry obou celků.

Poslední vzájemný duel mezi Vítkovicemi a Zlínem zanechal na obou stranách dost citlivé rány. Berani tehdy na domácím ledě utržili bolestivou porážku 3:7, Ostravané zase vysokou výhru museli vykoupit zraněním útočníka Rastislava Deje. Z těchto důvodů bylo před duelem na vítkovickém ledě už dost dusno. Vítkovice od začátku ovládaly minimálně v první třetině hru. Začaly hned slibnou akcí Bartoviče. O otevření skóre si říkal průnik Daniela Kurovského ze 6. minuty, po střetu z bránícím hráčem ale Kurovský nezakončil ideálně, dorážející Jáchym nebyl s to dostat puk do brány. Zajímavou akci v přečíslení tří proti dvěma řešil střelou Szturc. Ostravané dominovali úvodu a bylo jen otázkou času, kdy se to projeví do výsledku. Ve 12. minutě onen okamžik přišel, Kolouch prostrčil puk do volného prostoru před bránou, kam si nabruslil Patrik Zdráhal a ukázkovým bekhendem pod víko nedal Kašíkovi šanci – 1:0. Škoda, že domácí svou převahu výrazněji do skóre nepromítli. Krátce po vedoucí brance přestřelil Olesz odkrytou klec. Zlín se připomenul už tradičně díky svým přesilovkám. Navzdory tomu, že hrál na ledě soupeře, i tentokrát se velice brzy dočkal téměř minutové početní výhody pěti proti třem. Modro-bílí ale obstáli z grácií a v závěru první periody notně zamotali soupeřům v jejich pásmu hlavu. Nutno podotknout, že se hrálo také dost ostře a k vidění byla řada střetů a soubojů po odpískání. Emoce na ledě tak logicky strhly i diváky na tribunách a i atmosféra byla velice slušná.

Vítkovičtí i druhé dějství načali jednoznačnou převahou a tlakem v útočném pásmu. V ohrožení byl ale krátce na to po brejku Zlína Bartošák, kterého se z otočky snažil z blízka překonat Antonín Honejsek. Vítkovičtí odpověděli protiútokem Bartoviče, bohužel ani Oleszova, ani Lvova dorážka neprošly. Nemilé vzpomínky na brutální střet Veselého s Dejem z minulého utkání připomenul takřka stejným zákrokem hostující Fryšara na Szturce, naštěstí domácí útočník si ze srážky koleno na koleno neodnesl tak těžká zranění. Následnou přesilovou hru Vítkovičtí nevyužili, ale byli v ní hodně nebezpeční. Berani ve 29. minutě sahali po vyrovnání, Okálovo sólo ale skvěle betonem zneškodnil Bartošák. Krátce na to pobavil ostravské publikum zlínský brankář Kašík. Rostislav Olesz vypíchl na obranné modré kotouč, ale únik se nekonal, protože mu puk až příliš daleko poodjel, naproti mu vyrazil právě Kašík, došlo ke srážce, kterou Kašík nejprve ustál, ale po chvilce se skácel k ledu a vypadalo to, že je zraněn. Nebyl, protože krátce na to dokázal zlikvidovat Zdráhalovu střelu z přečíslení dvou proti jednomu. Ve 33. minutě se domácí dostali do dvoubrankového vedení, Ondřej Roman z mezikruží dorážel a puk za Kašíkova záda přece jen propadl – 2:0. Zlínští chtěli rázně odpovědět, ale Vítkovičtí jejich zámek v pásmu prolomili, Bartovič přesunul hru na druhou stranu, kde už u tyče čekal na přesný pas Jakub Lev, jakmile jej od Baranky dostal, nedal střelou do horní části brány Kašíkovi šanci – 3:0. Jedinou věcí, za kterou mohli modro-bílí zpytovat ve druhé třetině svědomí, byla nevyužitá přesilovka v rozmezí 35. a 39. minuty, krátce hráli i pět na tři, ale navzdory velkému tlaku se čtvrté branky nedočkali. I v samotném závěru druhé třetiny mohli využít přesilovou hru, ale Květoň v posledních vteřinách z voleje minul.

Zlín možná plánoval v posledním dějství zaútočit na vedení Vítkovic, ale domácí byli v takovém herním sebevědomí a celkovém rozpoložení, že to jednoduše nebylo možné. Ostravané sice na úvod nevyužili zkrácenou početní výhodu, ale vůbec nemuseli smutnit. Ve 45. minutě Kašík neudržel Klokovu vysokou střelu, poodjel přitom z brány, na vypadnutý kotouč si ovšem počíhal Jakub Lev, obkroužil bránu a zasunul puk do odkryté klece – 4:0. Modro-bílí byli nadále velice aktivní, třetí formace ve svém ataku ve 48. minutě sice neuspěla, ale pak se také k Ostravanům přitočilo trochu střeleckého štěstí. V 50. minutě napálil Karol Sloboda kotouč na bránu z modré čáry. Kašík jej zachytil, ale nečekaně puk propadl za betony a dokutálel se do brány – 5:0. Šestý zářez mohly Vítkovice přidat v 54. minutě v početní výhodě, Barankova teč před bránou ale mířila až nezdravě vysoko. Krátce poté přišel moment, na který možná valná většina fanoušků čekala, najednou vzduchem létaly pěsti. Nikdo se ale nemstil za hříchy minulého utkání. Agresivní hru nikoli kapitána Veselého, ale útočníka Fořta oplatil důrazně Vojtěch Tomi, vše se seběhlo u zlínské střídačky, a tak se na vítkovického forvarda najednou sesypal téměř celý tým. Ze skrumáže najednou vyjeli kapitáni obou celků zaklesnutí do sebe, ostré pohledy, ale nic víc. Citlivý metr rozhodčích hovořil jasně, Tomi za prvotní atak dostal dvě trestné minuty za hrubost a dvě plus deset minut osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku, zatímco Fořt dostal dvě minuty za hrubost. Suma sumárum Ostravané hráli krátce čtyři na čtyři a pak tři na čtyři, bohužel provinění Szturce jejich situaci ještě přitížilo, ale i podruhé v zápase byli modro-bílí schopni ustát oslabení tří proti pěti, tím jasně dali najevo, že brankáře Bartošáka dotlačí k jeho premiérové nule v sezoně. Sám gólman v jedné z kritických situací raději zvolil doslova lví skok, kterým přikryl volný kotouč. Bylo evidentní, že o tři body Ostravané strach nemají, chtěli ovšem obstát s čistým kontem. Zatímco téměř šesti tisícovkami diváků v OSTRAVAR ARÉNĚ obíhala mexická vlna, Vítkovičtí dotáhli zápas do vítězného konce.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Aukro Berani Zlín 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky: 12. P. Zdráhal (Kolouch, Kucsera), 33. Roman (D. Květoň), 35. Lev (Baranka, Bartovič), 45. Lev (Klok), 50. Sloboda (T. Jáchym). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7, navíc Tomi (VIT) 10 minut osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Bez využití. Diváci: 5958. Střely na branku: 41:26

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas,  Výtisk, Trška – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Szturc – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, T. Jáchym, Š. Stránský – Tomi

Aukro Berani Zlín: Kašík – Freibergs, Matějíček, D. Řezníček, Valenta, Žižka, Petran, Gazda – Veselý, Fořt, D. Šťastný – Ro. Bukarts, Honejsek, Okál – Kubiš, Fryšara, Ondráček – Illo, P. Sedláček, Klhůfek