Sezona 2017/18 skončila: Kometa obhájila, Vítkovice na 5. místě

Foto: Jiří Grulich / HC Kometa Brno

Poprvé od roku 2007 se povedlo úřadujícímu mistrovi obhájit titul. Kometa Brno podruhé za sebou slaví ligové zlato a v historické tabulce se se 13 triumfy osamostatnila na čele. Dukla Jihlava se po roce s nejvyšší soutěží loučí, nahradí ji Karlovy Vary, Litvínov se zachránil. HC VÍTKOVICE RIDERA se umístil na konečném 5. místě Tipsport Extraligy 2017/2018.

Extraligová sezona 2017/2018 je definitivně u konce. Ve stejný den, jako boje v baráži, byl také dekorován historicky 80. hokejový mistr naší země. Stejně jako loni pozvedli nad hlavu Pohár TGM hráči HC Kometa Brno, čímž se stali prvním týmem od roku 2007, kterému se prvenství podařilo obhájit.

Kometa Brno opět mistrem, získala 13. hvězdičku

Letošní triumf Komety Brno znamená už celkový 13. mistrovský titul pro klub, čímž se v historické tabulce osamostatnil na prvním místě a je aktuálně nejúspěšnějším klubem naší hokejové scény vůbec. Jihomoravané si došli pro zlato opět dominantním způsobem, když v celém play off ztratili jen dva zápasy. Čtvrtfinále vyhráli 4:0, semifinále 4:1 a finále rovněž 4:1. Na své cestě vyřadili nejprve Vítkovice, pak vítěze základní části Plzeň a nakonec i třetí tým dlouhodobé soutěže Třinec.

Vítkovice skončily na 5. místě

HC VÍTKOVICE RIDERA v základní části ziskem 92 bodů vyrovnal klubový rekord. Do play off šel ze 4. místa právě na obhájce titulu z Brna. Série i přes vyrovnanost zápasů skončila vítězstvím Komety 4:0. Brankář ostravského celku Patrik Bartošák se bezprostředně po vyřazení a pod náporem emocí nechal slyšet, že je způsob, jakým byly Vítkovice vyřazeny z play off je ostuda. Ale je tomu skutečně tak? Vítkovice zakončily ročník 2017/2018 na celkovém 5. místě, což je nejlepší výsledek od finálové účasti v sezoně 2010/2011. Vyřazení 4:0 na zápasy je jednoznačné, nicméně proti Brnu toho mnoho nesvedl ani vítěz základní části Plzeň, ani třetí Třinec. Dominance Komety v play off byla značná.

Litvínov udržel extraligu, loučí se Dukla, vrací se Vary

Dramatické byly ale boje i na druhé straně extraligového dění. V baráži o extraligu se střetli obránci příslušnosti v nejvyšší soutěži Dukla Jihlava a Litvínov a proti nim se postavili vyzyvatelé z WSM Ligy Karlovy Vary a Kladno. Karlovarská Energie si počínala vcelku sebevědomě a o svém návratu do nejvyšší soutěže rozhodla už v předposledním kole. Ambiciózní Kladno se mezi elitu nevrátilo, a to navzdory účasti Jaromíra Jágra. O poslední volné místo svedli v závěrečném kole na dálku bitvu Litvínov s Duklou Jihlava. A byli to Severočeši, kdo slaví záchranu a tím pádem i potvrzení svého výsadního postavení jediného klubu, který od doby svého postupu do nejvyšší soutěže (v případě Litvínova 1959) nikdy nesestoupil. Hořký konec sezony ovšem museli spolknout hráči 12-násobného československého mistra – Dukla Jihlava se po roce loučí s extraligovým děním.

CHL vybojovali Brno, Třinec, Plzeň a Hradec

Paralelně s extraligovou soutěží se v této sezoně hrála i Liga mistrů. Z českých týmů to nejdále dotáhl Třinec, který získal bronzové medaile po vyřazení v semifinále. Oceláři tak v letošní sezoně berou české stříbro a evropský bronz. Účast v dalším ročníku Champions Hockey League si vybojovali všichni semifinalisté play off extraligy, tedy Plzeň (jako vítěz základní části), Hradec Králové (jako druhý tým základní části) a Třinec (jako vicemistr) a samozřejmě Kometa Brno (jako mistr).

Konečné pořadí Tipsport ELH 2017/2018

1. HC Kometa Brno
2. HC Oceláři Třinec
3. HC Škoda Plzeň
4. Mountfield HK
5. HC VÍTKOVICE RIDERA
6. HC Dynamo Pardubice
7. Bílí Tygři Liberec
8. HC Olomouc
9. Aukro Berani Zlín
10. HC Sparta Praha
11. BK Mladá Boleslav
12. Piráti Chomutov
13. HC Dukla Jihlava*
14. HC VERVA Litvínov

*Dukla Jihlava neubránila v baráži extraligovou příslušnost a na úkor Karlových Varů sestoupila do WSM Ligy.