Nejlepší junior září Radim Toman už ochutnal 1. ligu

Minulou sezonu se hodně trápil, letos v prvním měsíci sezony ovládl kanadské bodování soutěže a stal se nejlepším hráčem DHL Extraligy juniorů za měsíc září. Vítkovický útočník Radim Toman si svými výkony řekl i o zájem z prvoligového Vsetína.

V letošní sezoně DHL Extraligy juniorů se budou pravidelně po měsíci vyhlašovat nejlepší hráči a průběžně hodnotit i týmové výkony mimo tradičních ukazatelů, jako jsou body dosažené v tabulce. Statistiky měsíce září ovládl vítkovický útočník Radim Toman a celkem logicky se tak stal nejlepším hráčem DHL Extraligy juniorů měsíce září. Výkon hráče ještě podtrhl týmový úspěch, když Vítkovice v prvním měsíci sezony zaznamenaly vůbec nejnižší počet trestných minut z celé soutěže.

Prestižní ocenění Radim Toman převzal při domácím utkání A-mužstva HC VÍTKOVICE RIDERA s Plzní, aplaudovalo mu při tom téměř sedm a půl tisíce diváků. „Velice si vážím takového ocenění, je to pro mě povzbuzení do další práce, do tréninku. Je to další motivace k tomu, abych se ještě dále zlepšoval,“ užíval si ovace osmnáctiletý ostravský hokejista. Cenu mu předal olympijský vítěz z Nagana David Moravec. „Hodně mě potěšilo, že jsem mohl cenu dostat před domácím extraligovým zápasem, před tolika diváky a ještě od olympijského vítěze a svého trenéra. Bylo to přesně v den mých osmnáctých narozenin, takže to byl nejlepší dárek,“ usmíval se Toman.

Zajímavé přitom je, že v minulé sezoně se hodně trápil. Od podzimu se nemohl střelecky prosadit. Ale trápení předešlého ročníku hodil za hlavu a v nové sezoně minimálně v prvním měsíci naplno ukázal svůj potenciál. „Nevím, čím to bylo, že se mi nedařilo. Nemyslím, že bych něco podceňoval, snažím se ke všemu přistupovat zodpovědně. Bohužel minulý rok mi to nepadalo. Na druhou stranu všechno zlé je k něčemu dobré. Otevřelo mi to oči, mysl. Tím myslím, že jsem poznal, že se musím naučit být trpělivý, klidný a psychicky odolný. Po poctivé práci se určitě výsledky dostaví,“ zmínil vítkovický junior.

Je otázkou, zda se Radimu Tomanovi podaří zopakovat úspěch v měsíci říjnu. Faktem ale je, že po zisku ocenění za měsíc září musel svou koncentraci rozdělit mezi dva týmy. Výkony si totiž řekl o zájem z WSM ligy a už stihl odehrát pár zápasů za Vsetín. „Ve Vsetíně jsem zatím odehrál jen dva zápasy a teď už zase pokračuji ve Vítkovicích v juniorce. Podle slov trenéra Dopity byli ale se mnou ve Vsetíně spokojení. Nevím, kdy opět zavolá, ale maximálně se soustředím na tréninky, na zápasy v juniorce Vítkovic.“

Duely v dospělé soutěži Radima Tomana prý bavily. „Ty dva zápasy jsem si náramně užil, jak v Prostějově, tak hlavně před plnou halou ve Vsetíně. Hra je samozřejmě rychlejší a tvrdší než v juniorce, ale to jsem očekával a myslím, že jsem se s tím celkem vypořádal,“ dodal.

Kromě dvou startů ve WSM lize má Radim Toman aktuálně na kontě 9 zápasů v juniorské extralize se statistikou 18 kanadských bodů za 7 gólů a 11 přihrávek. V aktuálním hodnocení DHL Extraligy juniorů je třetí o pět bodů za vedoucím Tomášem Vildumtzem. Za zmínku jistě stojí, že na 5. místě kanadského bodování je další hráč Vítkovic Jozef Baláž, který na kolegu z týmu ztrácí bodík – 7 gólů, 10 asistencí.