Lukáš Klok poprvé v reprezentaci. Zazáří ve Švédsku?

Vítkovický obránce Lukáš Klok se připravuje na premiéru v dresu seniorské reprezentace. Jednadvacetiletý hráč je jedním ze tří nováčků v národním týmu, které trenér Jandač nominoval pro nadcházející Švédské hokejové hry.

Jedenadvacetiletý vítkovický odchovanec Lukáš Klok figuroval už v úvodní nominaci na švédský podnik. „Lukáš je schopný hrát přesilovky i oslabení, poměrně dobře bruslí a je fyzicky dobře vybavený,“ uvedl na adresu ostravského zadáka trenér reprezentace Josef Jandač.

Lukáš Klok má za sebou už i velké podniky v národním dresu, jako například mistrovství světa do dvaceti let. Mužskou reprezentaci ale okusí poprvé až nyní. O své nominaci se dozvěděl z médií. „Měli jsme zrovna po tréninku a já měl regeneraci. Věděl jsem, že se v tu chvíli bude zveřejňovat nominace, takže jsem se podíval a mé jméno tam bylo. Hned jsem psal našim, byli hodně rádi,“ popisuje.

„Seniorská reprezentace je sen a cíl každého hráče. Jsem hodně rád, že se mi to splnilo už takhle teoreticky brzo. Beru to jako odměnu za práci, kterou se snažím odvádět. Nespadlo mi to do klína. Nikdy jsem nebyl nějaký mimořádný talent, vždy jsem se ale snažil a snažím makat naplno, na sto procent,“ říká Klok.

Už delší dobu se spekulovalo, že by jej mohl trenér Jandač povolat. Nejvíce asi před prosincovou pauzou s ruským Channel One Cupem, ale v té době hrály Vítkovice play off Ligy mistrů, takže z nominace nakonec sešlo. „Byl jsem trochu zklamaný, že to tehdy nevyšlo, ale klubové povinnosti jsou důležité. Tehdy jsme hráli o semifinále Ligy mistrů, takže jsem se soustředil na tuto věc,“ přiznává rodák z Ostravy, který je ale doma v nedalekých Šilheřovicích.

V letošní sezoně se Klokovi zatím v dresu Vítkovic dařilo. Je stabilní součástí zadních řad ostravského celku. Na začátku extraligového ročníku byl velice produktivní, jeho střeleckou formu na čas pozastavilo zranění, i tak je ale v klubové tabulce produktivity na celkovém 10. místě s 12 body za 5 gólů a 7 přihrávek, což jej řadí do pozice druhého nejproduktivnějšího beka Vítkovic, hned po kolegovi z obranného páru Karolu Slobodovi. „Dá se říct, že hrajeme dobře jako tým. Nemáme naši hru postavenou na individualitách. S klukama jsme si sedli a na to, že přes léto bylo tolik změn v mužstvu, nikdo asi nečekal, že tak pošlapeme, i když výkyvy pořád jsou,“ přiznává Klok.

Nejbližší program jednadvacetiletého obránce Vítkovic je jasný. Během pondělka se přesune do Prahy, kde má reprezentace v 17 hodin úvodní sraz. Následovat bude příprava, které se kromě Kloka zúčastní z ostravského klubu i dodatečně nominovaný brankář Patrik Bartošák. V polovině týdne čeká tým přesun do Švédska. Ve čtvrtek český národní tým hraje v Göteborgu s domácí reprezentací Tre Kronor, V sobotu pak s Finy a v neděli nakonec s Rusy. Zda na výsostném území legendární Frölundy předvede Lukáš Klok pověstného „lučištníka“, to zůstává otázkou.