Legenda číslo 1 František Černík slaví 65. narozeniny

Kdekoli na světě se řekne „Legenda Vítkovic“, okamžitě se každému vybaví jako první jediné jméno: František Černík. Jeden z nejlepších hokejistů československé historie, ostravský a vítkovický patriot, mistr světa a samozřejmě dlouholetý boss modro-bílého klubu slaví v neděli 3. června 65. narozeniny.

František Černík se narodil v roce 1953 v Novém Jičíně, ale celý život byl a je hrdým Ostravákem. V metropoli kraje okusil poprvé lední hokej, paradoxně v Baníku, ale ještě v žákovském věku se přesunul do Vítkovic, kterým jako hráč s výjimkou vojny v Dukle Jihlava a sezony v NHL zůstal vlastně věrný po celý život.

Jeho obrovským hokejovým vzorem byl útočník Miroslav Vlach. V deseti letech se šel přihlásit do hokejového klubu, vybral si ostravský Baník, ale dlouho v něm nevydržel. Aura jeho velkého vzoru přece jen zářila ve Vítkovicích. Malý František se dostal do týmu, který vedli vítkovičtí mistři z roku 1952 Eduard Remiáš a Jindřich Schober. Dali mu výborné základy i předpoklady pro další rozvoj. Svůj ročník pravidelně přebíhal. V šestnácti letech jej začal na tréninky áčka zvát kouč Ladislav Štemprok.

S idolem. František Černík při tréninku v roce 1973 se svým velkým vzorem a v té době i trenérem Miroslavem Vlachem

Poprvé oblékl dres vítkovického A-mužstva už na začátku 70. let a jako benjamínek byl u toho, když se klub vrátil po šesti letech z druhé ligy. Ve svých jedenadvaceti letech pevným základem týmu a s 15 vstřelenými góly se společně s Radovanem Čížkem dělil o druhé místo v tabulce střelců Vítkovic v této sezoně. Rok poté svůj výkon zopakoval a v sezoně 1975/1976 už byl s 18 zásahy nejlepším střelcem Vítkovic. Tolik jen start kariéry v profesionálním hokeji.

Návrat do I. ligy! František Černík (12) ještě v druholigovém zápase proti Karviné. Vítkovicím se pak povedl postup

František Černík byl součástí celého období takzvané druhé zlaté generace Vítkovic, byl klíčovou postavou mistrovského titulu 1981, jedním z lídrů. Od poloviny zlaté sezony nastupoval na křídle prvního útoku s Ladislavem Svozilem a Miroslavem Fryčerem. Byl to on, kdo v posledním zápase ve Zlíně vstřelil vítěznou branku Vítkovic, znamenající korunu šampionů. Později, po odchodu starších borců, celkem logicky převzal kapitánské céčko. S vítkovickým dresem se po zisku tří medailí rozloučil v roce 1984, tehdy dostal povolení odejít hrát do NHL do Detroitu. V zámoří odehrál jednu sezonu, kariéru završil v Německu a Rakousku.

Lídr mistrovského kádru. V sezoně 1980/1981 v domácím zápase s Českými Budějovicemi. Cesta k titulu byla po výhře 7:3 volná

Okamžitě rovnýma nohama vstoupil do funkcionářské role a vítkovický hokej vedl od roku 1988 až do roku 2016! Během jeho éry Vítkovice nesestoupily z nejvyšší soutěže, celkem pětkrát hrály o mistrovský titul a získaly dva bronzy. V krizových situacích sezony 1994/95 dokonce na závěr soutěže sestoupil na střídačku jako trenér. V roce 2016 předal žezlo svému mladšímu nástupci Aleši Pavlíkovi. Dnes je čestným prezidentem.

Jako trenér. Závěr sezony 1994/1995 zastihl Františka Černíka nejen v roli manažera klubu, ale i ve funkci trenéra

Nezapomenutelné jsou výkony Františka Černíka v reprezentaci. Stal se prvním vítkovickým mistrem světa v roce 1976. V roce 1978 na mistrovství v Praze nastřílel tehdy téměř nepřekonatelnému brankáři SSSR Vladislavu Treťjakovi v jednom utkání tři góly a fanoušci tehdy málem zbořili po výhře 6:4 holešovickou Sportovní halu. Byl kapitánem reprezentace, finalistou slavného Kanadského poháru 1976, stříbrným olympionikem. I ve funkcionářském období figuroval u reprezentace, byl členem realizačních týmů mistrů světa i olympijských vítězů z Nagana. Je také členem Klubu hokejových střelců a v druhým nejlepším střelcem historie Vítkovic.

Hattrick! Z roku 1976 už byl mistrem světa a na šampionátu v Praze nastřílel v duelu s SSSR brankáři Treťjakovi tři góly. ČSSR vyhrála 6:4

Z pozice čestného prezidenta HC VÍTKOVICE RIDERA si dnes může hokej vychutnávat pod menším tlakem, než tomu bylo dříve. I v pětašedesáti letech má kromě hokeje v oblibě svou chalupu na Ostravici, tenis a sport obecně, ať už aktivně, či jen v roli diváka.

Boss. V éře Františka Černíka hrály Vítkovice 5x finále a získaly také 2 bronzové medaile

Všichni členové HC VÍTKOVICE RIDERA přejí čestnému prezidentu Františku Černíkovi vše nejlepší a hodně zdraví k jeho 65. narozeninám!