Ausie did it! Nathan Walker vyhrál s Capitals Stanley Cup

Nejslavnější hokejový grál světa slaví velkou premiéru. Poprvé v historii jej vyhrál australský hokejista. Útočník Nathan Walker s týmem Washington Capitals slaví výhru ve Stanley Cupu. A díky němu mohou slavit i Vítkovice.

Washington Capitals zvítězil ve finále Stanley Cupu nad nováčkem Vegas Goleden Knigts 4:1 na zápasy a poprvé ve své klubové historii slaví výhru nejslavnější hokejové trofeje. Společně s Caps mohou slavit ale i příznivci Vítkovic. Absolvent vítkovické hokejové školy Nathan Walker je jedním z vítězů slavného poháru.

Příběh Nathana Walkera vítkovičtí fandové dobře znají. Narodil se Cardiffu, ve Velké Británii, ale je Australanem, ze Sydney. Propadl hokeji a ve 12 letech učinil své první velké rozhodnutí, když se vydal přes téměř celou zeměkouli rozvíjet svůj hokejový talent do Česka. Do Ostravy, do Vítkovic. Cesta za Stanley Cupem začala v dresu s rytířem Vítkem.

V sezoně 2011/2012 se stal prvním Australanem, který debutoval v profesionální hokejové soutěži. Ve Vítkovicích v extralize odehrál ve svém premiérovém ročníku 35 zápasů. Starty si připsal i na legendárním Spengler Cupu, kde na sebe upozornil v utkání s reprezentací Kanady jediným gólem ostravského celku. Už v tu dobu se dostal do hledáčku skautů z NHL.

Dvě sezony v české nejvyšší soutěži a vítkovickém dresu jej katapultovaly do NHL. V roce 2014 jej ve 3. kole jako 89. draftoval Washington Capitals. Následoval nováčkovský kemp, dokonce zkoušení v elitní formaci s Alexandrem Ovečkinem. Čtyři sezony bojoval na farmě o své místo. Odbyl si svou premiéru NHL. V sezoně 2017/2018 byl dokonce na čas vyměněn do Edmontonu a stal se tak prvním Australanem, který odehrál zápas v NHL i prvním Australanem, který hrál za kanadský tým NHL.

Po návratu do Washingtonu se připojil k vítězné jízdě Capitals. V utkání play off proti Pittsburgh Penguines odehrál svůj první zápas play off a připsal si gólovou asistenci. Ve čtvrtek 7. června 2018 pak pozvedl nad hlavu jako první Australan v historii Stanley Cup.

Oficiální regule pro zápis jména na Stanley Cup říkají, že hráč musí odehrát alespoň polovinu základní části v týmu vítěze, případně alespoň jedno utkání ve finále Stanley Cupu. Toto kritérium bohužel Nathan Walker nesplňuje. Pravidla NHL ovšem umožňují v určitých případech udělit výjimku. Je tedy otázkou, zda právě v případě prvního Australana v týmu vítězů Stanley Cupu k uvedené výjimce nebude přistoupeno a jméno Nathan Walker se dostane na nejslavnější hokejovou trofej.

V každém případě čtyřiadvacetiletý Walker dosáhl svého velkého snu. Při 5. finálovém utkání Stanley Cupu byl přímo v Las Vegas a při předávání Stanley Cupu nechyběl na ledě.

Nathan Walker je třetím vítkovickým hráčem, který vyhrál Stanley Cup. Prvním byl v roce 2003 Richard Šmehlík s New Jersey Devils a druhým Pavel Kubina v roce 2004 v dresu Tampa Bay Lightning.

Foto: NHL.com